JSS MONM podaja dodatna pojasnila na članek, ki je bil objavljen v Dolenjskem listu št. 32, dne 8. 8. 2024 in v spletnem časopisu dne 9. 8. 2024: https://dolenjskilist.svet24.si/2024/08/09/291984/novice/dolenjska/vrata_se_ne_zapirajo_pozimi_jih_zebe/
“Javni stanovanjski sklad Mestne občine Novo mesto je bil ustanovljen pred dvema letoma, katerega glavni namen je zagotavljanje javnega interesa na stanovanjskem področju v Mestni občini Novo mesto. Sklad gospodarno in transparentno upravlja z nepremičnim premoženjem v svoji lasti in z nepremičninami v upravljanju ter z vzdrževanjem in investicijami v le te zmanjšuje obratovalne stroške in povečuje njihovo vrednost.
Standarde vzdrževanja za večstanovanjske stavbe, oskrbovana stanovanja za starejše ter za stanovanjske stavbe, namenjene začasnemu reševanju stanovanjskih potreb socialno ogroženih oseb določa Pravilnik o standardih vzdrževanja stanovanjskih stavb in stanovanj (Uradni list RS, št. 20/04 in 18/11). Na podlagi pravilnika je sklad v letu 2023 sprejel Usmeritve glede obnove najemnih stanovanj JSS MONM ter Navodila za uporabo in vzdrževanje za najemnike stanovanj JSS MONM ter s tem seznanil vse najemnike in objavil le to tudi na spletnih straneh sklada, skupaj z nekaterimi primeri iz prakse. S tem so postavljeni temelji za sprejem odločitev, katera vzdrževalna dela se bodo izvedla v določenem praznem oziroma zasedenem stanovanju (in kdo je plačnik stroškov za izvedbo teh del).
Poraba proračunskih sredstev za te namene je podrobneje navedena v objavljenih Letnih poročilih, planirana poraba pa v Poslovno finančnem načrtu.
Kot omenjeno v članku je družina Mejač prejela v najem za nedoločen čas lepo, prenovljeno stanovanje v središču mesta, opremljeno celo z novo kuhinjo, kar je najemnik pozabil povedati. Od nedavnega je na taistem naslovu prijavljeno tudi podjetje Administrativne storitve Franci Mejač s.p. S kuhinjami opremljena stanovanja so bila tedaj zaradi dejstva, da so družine, ki so prve prejele stanovanja na podlagi Javnega razpisa za dodeljevanje javnih najemnih stanovanj, katerega je po več letih objavila v letu 2022 Mestna občina Novo mesto, bile najbolj socialno ogrožena. Za takšno stanovanje trenutno čaka v vrsti 80 prosilcev in bi marsikdo takega kot je z veseljem sprejel. Žal je stanovanj premalo. Aktualna prioritetna lestvica prosilcev je objavljena na spletnih straneh sklada. Kot navedeno, trenutno na podlagi zadnjega razpisa obravnavamo okoli 230 prosilcev.
Družina Mejač je prevzela stanovanje skladno zapisniku o prevzemu v katerem je navedeno, da je najemodajalec dolžan odpraviti določene pomanjkljivosti, katere je najemodajalec vse tudi odpravil, razen notranjih – vse obnovljenih vrat, ker je po ogledu skupaj z izvajalcem ocenil, da z ne preveč napora lahko najemnik težavo odpravi sam oz. jo bo najemodajalec odpravil, ko bo prišla ta težava na vrsto po prioriteti. Drugih pomanjkljivosti v prevzemnem zapisniku ni bilo navedenih.
Stanovanje je bilo obnovljeno in ni novo, tega se je potrebno zavedati, zato so tla, stropi in druge malenkosti v korelaciji s starostjo celega objekta. O pojavljanju vlage v določenih delih stanovanja, kar omenja najemnik, smo se z njim že pogovarjali in ga napotili na naše spletne strani, kjer imamo prej omenjena Navodila za obratovanje in vzdrževanje za najemnike, v katerem so tudi pojasnjeni vzroki za nastanek vlage in njih odprava. Dosledno sledenje navodilom bo zagotovo pripomoglo k izboljšanju stanja. Dodaten ukrep v smeri odprave vlage v stanovanju bi bila tudi izolacija kletnega stropa, ki pa je v solastništvu z drugimi lastniki v bloku in najemodajalec tukaj nima univerzalne pristojnosti. Obstajajo pa seveda tudi drugi načini odprave morebitne vlage, ki se pojavi v stanovanjih, o čemer se lahko najemnik sam seznani na spletu.
Ogrevanje v kopalnici, kar omenja najemnik, ni bilo omenjeno v prevzemnem zapisniku, da ne dela. V kolikor je prišlo do okvare v času uporabe, je na najemniku, da okvaro odpravi. Enako velja za prevezavo v zvezi s pralnim strojem. Nakup in priklop pralnega stroja ni v domeni najemodajalca. Ob prenovi stanovanja je odtok deloval in ni bilo nobenih znakov zamašitve. Verjamemo, da ob uporabi lahko pride do zamašitve, kar zopet ne more biti obveza najemodajalca in je prav, da strošek zamašitve poravna tisti, ki odtok uporablja. Tudi marsikdo, ki živi v hišah, se je že srečal s tem problemom in ga je odpravil ter poravnal strošek. Težavo z omenjenim tesnilom smo odpravili mi, razlog je bil v tem, da se je na podlagi uporabe kopalne kadi navoj zrahljal in se je tesnilo odmaknilo. Navkljub dejstvu, da je vzrok bil posledica uporabe najemnika, smo zadevo sanirali sami in jo nismo zaračunali najemniku. Skratka, zavedati se je potrebno, da z bivanjem kjerkoli, so določene obveznosti, pa naj bo to v stanovanjih ali v hišah.
Glede ogrevanja bi poleg že navedenega dodali, da zaradi predrage investicije ob prenovi stanovanja nismo šli v razpeljavo plinske napeljave po stanovanju (plinska cev je pripeljana samo v stanovanje), vendar smo se odločili za namestitev IR panelov. Preračune in izvedbo je izvedlo za to usposobljeno podjetje. Na podlagi pripomb najemnika, da je ta način drag in neprimeren, smo 25.01.2024 pozvali taisto podjetje, da opravi ponovno presojo delovanja sistema ogrevanja. Podjetje je zaključke strnil v dopis, s katerim smo seznanili tudi najemnika in v katerem je ugotovil, da sistem deluje pravilno, paneli grejejo, je pa predlagal, da najemniki ne izklapljajo panelov in jih ponovno priklapljajo, ker se s tem porabi več energije, ne v kopalnici, kot navaja najemnik, pač pa v wc ni nameščen samostojen panel, kar pa se lahko po želji stranke izvede. Predlagali so tudi dodatni grelni panel v otroški sobi, ki bi se ga vklopilo pri res nizkih zunanjih temperaturah. Z namestitvijo dodatnih panelov se najemnik ni strinjal iz razloga, da bi se s tem še povečali stroški ogrevanja.
Pri navedbah okoli številk je tudi potrebno biti nekoliko bolj jasen. Namreč najemnik navaja, da se je strošek elektrike glede na poletne mesece potrojil, poraba pa skoraj početverila. In potem najemnik navaja, da v poletnih skupaj z najemnino in stroški plačujejo cca 600 eur, pozimi pa 50% več in če je povprečna neprofitna najemnina cca 4,0 EUR/m2, lahko hitro izračunamo preostale stroške s stanovanjem, kamor sodi tudi strošek ogrevanja za 68,0 m2 veliko stanovanje (korigirana s kletjo in balkonom 79,75m2). Pri tem je potrebno tudi vedeti, da strošek elektrike zajema vse porabnike v stanovanju, od bojlerja, kuhinjskih elementov , do pralnih, sušilnih strojev idr. Vsi, ki prebivate v stanovanjih in se ogrevate na alternativne vire ogrevanja (tudi plin), si lahko za primerjavo izračunate vaš strošek ogrevanja na letnem nivoju. Morebiti bo marsikateri bralec pričel razmišljati o namestitvi IR panelov.
Glede neprofitne najemnine poskušamo na skladu najemnikom v kriznih obdobjih na številne načine olajšati plačevanje le te, tudi z odlogi, obročnim plačevanjem idr. Najemnino si najemniki lahko tudi znižajo pod 1 EUR/m2 s subvencijami CSD, v kolikor so do le te upravičeni. Najemnikom omogočamo tudi preselitve v druga stanovanja. Družini Mejač smo v skladu z našo politiko poslovanja ponudili tudi zamenjavo stanovanja, v kolikor jih dotične pomanjkljivosti in način ogrevanja v tem stanovanju preveč motijo, vendar se za to niso odločili.
Se pa je potrebno ob tem zavedati, da smo na letni ravni tudi omejeni s finančnimi sredstvi, ki nam omogočajo tekoče obnavljanje tako stanovanj kot skupnih prostorov v večstanovanjskih objektih. V letošnjem letu smo v skladu z veljavno zakonodajo (Pravilnik o standardih vzdrževanja stanovanjskih stavb in stanovanj) in sprejetim Usmeritvam sklada glede obnove najemnih stanovanj JSS MONM (vse dostopno na naših spletnih straneh), tako izpeljali preko 20 sanacij, kot so popravila vhodnih vrat, ključavnic, interventno čiščenje kanalizacije, sanacija kopalnic zaradi puščanja, popravki vodovodne in električne inštalacije, dezinfekcije, saniranje plesni v stanovanjih idr. Zavedati se je potrebno, da so vse to stanovanja, stara 50 in več let, nekje v objektih kjer ni niti izolacije. Z izvedbami bomo nadaljevali vse do konca leta, seveda v okvirih razpoložljivih sredstev in sredstev, ki bi nam jih uspelo dobiti na razpisih.
Javni stanovanjski sklad Mestne občine Novo mesto se dnevno ukvarja s številnimi prosilci po stanovanjih, ki so oz. so se znašli v dosti slabši situaciji, kot je družina Mejač ali pa trenutno prebivajo v dosti slabših stanovanjskih razmerah. Ker v naši občini primanjkuje primernih stanovanj, v sodelovanju s CSD in Mestno občino Novo mesto, po najboljših močeh številne situacije rešujemo in smo jih veliko tudi že rešili.”
Novo mesto, dne 12. 8. 2024
Mag. Bojan Rajer, direktor